Prvé rýchlovarné kanvice vznikli v 90. rokoch 19. storočia. Boli to zdobené kovové nádoby s uškom a náustkom, ktoré stáli na mohutnom podstavci s elektrickou platničkou. Z tej viedol dlhý, textilom opletený kábel. Prababičky dnešných kanvíc sa však v domácnostiach vyskytovali skôr výnimočne, hlavne ako spestrenie pre návštevy. V dnešnej dobe už sú "rýchlovarky" bežnou súčasťou takmer každej domácnosti. Pri kúpe kanvice dnes môžeme vyberať z celej škály značiek, materiálov, tvarov i farieb. Nemenej dôležitým kritériom by však mala byť aj kvalita kanvice.
Pred samotným nákupom je treba premyslieť, čo presne od svojho nového spotrebiča očakávame. Pre koľko ľudí v ňom budeme variť vodu a ako často? Bude nám slúžiť len k jednoduchému ohrevu vody alebo využijeme aj jeho ďalšie funkcie? Kladieme dôraz na praktické vlastnosti, bezpečnosť, alebo je pre nás na prvom mieste dizajn? Koľko peňazí sme ochotní do nákupu investovať?
Objem kanvice je jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere. Pre menšiu spotrebu existujú varianty s objemom od 0,5 l. Pre viac ako dvoch ľudí v domácnosti a častejšie návštevy je vhodnejší väčší objem. "Ak pri výbere stále tápame, zamyslime sa, kam v kuchyni kanvicu umiestnime. Najčastejšie býva na linke, kde je najlepšie po ruke. Ak teda zohľadníme veľkosť plochy na linke a počet členov rodiny, ľahko potom určíme, ako má byť kanvica veľká. Častá chyba, ktorej sa dopúšťame je varenie zbytočne veľkého množstva vody, ktoré predlžuje dobu ohrievania a zvyšuje spotrebu energie. Odporúčam teda vždy variť vodu presne na počet šálok, "hovorí Kateřina Holíková, produktová manažérka značky Tefal.
Na to, aby sme dokázali určiť, aký príkon má kanvica mať, nemusíme byť fyzik ani elektrikár. Príkon ukazuje nielen spotrebu energie, ale aj čas, za ktorý začne voda vrieť. Bežne sa pohybuje od 600 W do 3 000 W, na priemerne rýchlu prípravu vriacej vody stačí 2 000 W. Jednoducho povedané, čím väčší príkon, tým rýchlejšie uvarená voda. Zvoľme teda kanvicu s dostatočným príkonom, ale zároveň nezabudnime, že príliš vysoký môže vyhadzovať poistky a prejavovať sa negatívne na spotrebe energie, a teda i financiách.
Väčšina z nás už kanvicu z plastu pravdepodobne niekedy vlastnila. Je praktická z hľadiska údržby aj ceny, navyše sa vyrába v mnohých farebných variantoch aj tvaroch. Je ľahká, takže sa s ňou dobre manipuluje. Avšak dôležité hľadisko predstavuje materiál, z ktorého je kanvica vyrobená - nie je plast ako plast: Ak teda kupujete plastovú kanvicu, vyberte si overenú značku.
Nerezové kanvice sú síce o niečo drahšie, ale majú rad výhod. Nerez je pri extrémnych teplotách stabilný a dobre sa udržiava. Ak chceme nerezovú kanvicu, ktorej obsluha bude bezpečná a zároveň sa bude dobre udržiavať, siahneme po kanvici s tepelnou ochranou. Sklo je elegantné, dobre vyzerá, ale samozrejme vyžaduje starostlivú údržbu. Sklenená kanvica svojim dizajnom rozžiari celú kuchyňu, hlavne ak má farebné podsvietenie. Dobré je kupovať také kanvičky, ktoré majú špeciálne tvrdené sklo.
Keramika je u kanvíc najmenej používaným materiálom, zato ale veľmi originálnym. Je odolná a vďaka dobrej izolácii udrží vodu dlho horúcu. Navyše veľmi dobre izoluje hluk a patrí tak medzi najtichšie varianty.
Súčasťou kvalitných rýchlovarných kanvíc sú ochranné prvky. Medzi ne patrí automatické vypnutie po tom, čo sa voda začne variť. Kanvica by sa mala tiež sama vypnúť, ak ju pri varení zdvihnete alebo keď začne variť bez vody. Odporúčanie hasičov pre bezpečné zaobchádzanie s kanvicami je jednak používanie iba kanvíc schválených v SR a jednak vypájanie podstavcov zo zásuvky, keď kanvicu zrovna nepoužívame.
Kanvica by sa mala ľahko ovládať. Musíme bez problémov poznať, že je v prevádzke, k čomu slúži viditeľné podsvietenie. Ohrievanie je samozrejme hlavnou funkciou, ktorú môže doplniť napríklad termoregulácia. Pomocou nej možno nastaviť teplotu, na ktorú sa voda ohreje. Kúpiť si môžeme aj kanvicu, ktorá až 40 minút udrží vodu v požadovanej teplote. Praktický je tiež vyberateľný filter, vďaka ktorému sa lepšie zbavíme vodného kameňa. Ďalším bonusom je dizajn, ktorý si zvolíme podľa svojich priorít a možností.
Foto: Tefal