Nesmrteľní

Bezpečnou navigáciou, ktorá môže pomôcť pri orientácii v pomerne neprehľadnej ponuke súčasného trhu, je hodnota historickej tradície. V prípade domácich potrieb táto hodnota náleží dizajnérskym ikonám – teda dielam, aké sú preverené rokmi úspešného používania. Tieto predmety vznikli z tej správnej konštelácie bezchybného úžitku, premyslenej jednoduchosti, prístupnosti a prirodzeného pôvabu. Vynikajú nadčasovou povahou, vďaka čomu excelentne fungujú dnes, rovnako ako v čase svojho vzniku.

 

Zdržanlivá krása

Oceľové misky v nevtieravej siluete navrhol dánsky priemyselný inžinier Herbert Krenchel v roku 1953. Jeho cieľom bolo vytvoriť všestranný predmet, ktorý by bol rovnako účelný ako krásny, takže by sa mohol používať pri varení v kuchyni, pri servírovaní v jedálni, ale poslúžil by aj ako dekorácia v obývačke. Podarilo sa mu to vďaka dômyselnému spojeniu pokročilej technológie s priamočiarou estetikou: oceľ, upravenú odolnou glazúrou v sýtych farbách vytvaroval do elegantne zakriveného tvaru. Nenápadný, no predsa efektívny dizajn mís zaistil okamžitý úspech: ocenili ho nielen mnohé dánske domácnosti, ale i svetoví odborníci, ktorí mu udelili niekoľko dôležitých cien.
www.normann-copenhagen.com

foto © Normann Copenhagen

Poézia geometrie

Dokonalá rovnováha medzi účelnosťou, eleganciou čistej geometrickej formy a majstrovsky spracovaným materiálom: nápojová súprava Kartio je ikonou škandinávskeho dizajnu, vyrábajúcou sa nepretržite od konca päťdesiatych rokov. Jej autor, Fín Kaj Franck, ktorý pôsobil ako návrhár no najmä ako sklársky výtvarník, sa uprostred minulého storočia pokúsil sprostredkovať remeselný kumšt fínskych sklárskych majstrov v rýdzom – puristickom výraze. Prostými pohármi v niekoľkých veľkostiach a vo viacerých farebných obmenách dokázal zachytiť nadčasovú esenciu materiálu, zároveň sa mu podarilo dosiahnuť ich húževnatosť, vďaka čomu sú ideálne pre každodenné použitie.
www.iittala.com

foto: Philip Karlberg © Iittala

Všedný „majsterštuk“

Keď koncom tridsiatych rokov zmajstroval Holger Nielsen odpadkový kôš pre kadernícky salón svojej manželky, nemohol tušiť, že vytvoril kultový objekt dánskeho dizajnu. Valcovú nádobu z lakovaného plechu, s kovovo lesklým poklopom, ktorý sa otvára pedálom a s gumenou podstavou bol dostatočne objemný aj šikovný, takže si ho okamžite všimli zákazníčky pani Nielsenovej. Jej manželovi sa potom hrnuli objednávky na ďalšie také skvelé koše; čoskoro zaplavili lekárske ordinácie, predajne či kuchyne domácností v celej krajine, takže sa stali všadeprítomným, bezprostredným objektom. Koše Vipp (ako boli podľa zvuku pri otváraní pomenované) vyrába rodina Holgera Nielsena dodnes – ostáva pritom verná jeho pôvodnému odkazu, založenému na princípoch praktickej a poctivej funkčnosti.
www.vipp.com

foto © Vipp

Čistá práca

Pozornosť dizajnérov sa nevyhýba ani niečomu tak banálnemu, ako je kuchynská škrabka. Práve naopak: ak je ich úlohou riešenie každodenných problémov, potom každá maličkosť – aj škrabka – musí prejsť ich dôvtipným uvažovaním. Tento objekt je vďaka mnohým napodobeninám dôverne známy: originál vytvoril vynálezca Alfred Neweczeral v povojnových časoch, kedy bola otázka ekonomického správania sa na prvom mieste. Preto je Rex veľmi jednoduchým nástrojom, zhotoveným z lacných materiálov; vyvinutý tak, aby pri čistení (zemiakov) ostávalo čo najmenej odpadu (vďaka plytkej hlavičke jej oceľovej čepele). Rafinovane vytvarovaná hliníková rukoväť navyše zaistí pohodlnú ergonómiu, takže práca s ňou je veľmi jednoduchá a rýchla.
www.zena-swiss.com

Škrabka na zemiaky Rex

Solídny kus

Čestný a poctivý prístup návrhára ku svojmu zadaniu sa obísť nedá – prináša autentické hodnoty, vďaka ktorým má výsledok šancu získať si priazeň svojho majiteľa. To je nepochybne prípad dizajnéra Sori Yanagiho, autora viacerých poctivých návrhov nábytku či doplnkov do domácnosti. Jeho čajová kanvica je bezprostrednou interpretáciou archetypálneho tvaru: zhotovenou z prvotriednej nehrdzavejúcej ocele v regióne Niigata (známom práve excelentnými metalurgickými výkonmi). Každý rok sa v Japonsku predá okolo pol milióna Yanagiho kanvíc – celkom výpovedný výkon v krajine, ktorá zohrievanie vody (v podobe umenia čajovej prípravy) doviedla k dokonalosti.
www.soriyanagi.com

Text: Michal Lalinský

 

foto © Gateway Japan