Staré čínske umenie feng shui o harmónii bývania považuje kuchyňu za jednu z najdôležitejších miestností v dome. Je to kľúčová izba vyjadrujúca prosperitu a šťastie rodiny, preto dizajn, umiestnenie v dome a výber dekoračných prvkov zohrávajú podľa feng shui dôležitú úlohu.
Už v dávnych dobách v mnohých kultúrach patrila kuchyňa k centru domu. Staré príslovie hovorí: „Domov je tam, kde je srdce“, a pretože kuchyňa je hlavným zdrojom ohňa prinášajúceho teplo, stáva sa srdcom nášho domova. Je to miesto, kde sa členovia rodiny stretávajú, diskutujú, varia, jedia a trávia svoj voľný čas. Preto, ak je vaša kuchyňa čistá, presvetlená a prívetivá, srdce vášho domu má dobré feng shui.
Vo východných krajinách bola kuchyňa vždy posvätným miestom s energiou zdravia pre celú rodinu. Rodiny vedeli, že to, ako a kde si zriadia v dome kuchyňu, ovplyvní ich vitálnu energiu, dlhovekosť i šťastie a mier.
Prvou dôležitou úlohou je nájsť to najvhodnejšie miesto pre vašu kuchyňu. Feng shui experti odporúčajú kuchyňu umiestniť čo najviac vzdialenú od hlavného vchodu, aby bola kuchyňa miestom súkromia, oddychu a relaxu. Prepojenie kuchyne s jedálňou znásobuje harmóniu a šťastie, pretože energie udržujú členov pokope. Z feng shui pohľadu je dobré, ak energeticky predelíte kuchyňu od jedálne a vytvoríte jinovú časť s jedálenským stolom a jangovú so šporákom, rúrou. Toto energetické predelenie dosiahnete silnejším svetlom, inými farbami alebo materiálmi.
Ak iba plánujete svoju novú kuchyňu, máte ideálnu možnosť využiť základné feng shui metódy a zásady. Ideálne je kuchyňu umiestniť, ako sme už spomínali, čo najviac vzdialenú od hlavného vchodu. Ak už kuchyňa je umiestnená v prednej a jangovej časti domu, pokúste sa zatvárať dvere do kuchyne, aby priaznivá energia neunikla. Podľa vplyvu svetových strán a prítomných energií je ideálne kuchyňu situovať na juh alebo na východ. Juh je ohnivým smerom, predstavujúcim srdce domu, kým na východe drevité energie oheň kuchyne podporujú.
Ak je kuchyňa prvým miestom, ktoré po vstupe do domu vidíte, môže to priniesť zažívacie zdravotné problémy, zlé stravovacie návyky, neustálu myšlienku na jedlo. Vyriešením tejto situácie je väčšie umelecké dielo vo vstupnej časti alebo na stene pri vstupe do kuchyne, ktoré upúta vašu pozornosť a nepriláka vás hneď do kuchyne.
Vyhnite sa umiestneniu kuchyne v bezprostrednej blízkosti spálne. Ak to nie je možné, aspoň stena, o ktorú sa opiera vaša posteľ, by nemala byť stenou susediacou so šporákom. Príliš silné energie ohňa v kuchyni vám môžu spôsobiť srdcovo-cievne problémy, infarkt a nešťastie.
Avšak najhoršou pozíciou kuchyne v dome je podľa princípov feng shui severozápadný kút domu, kedy oheň ničí šťastie otca v rodine, spôsobuje zdravotné problémy, tragédie. Riešením je oheň kuchyne potlačiť, čiže je vhodnejšie použiť elektrickú platňu namiesto otvoreného ohňa a tradičný symbol feng shui – 6 rúrkovú kovovú zvonkohru.
Použité farby kuchyne závisia hlavne od jej polohy v dome, svetovej strany, no medzi najviac odporúčané sú svetlé a pastelové odtiene zelenkavej, maslovej, oranžovej, bielej, žltej a terakota červenej. Tieto farby môžete použiť na stenách, podlahe, kuchynskej linke i v dekoráciách a záclone. Drevo a prvky s dreveným efektom sú taktiež vhodné, pretože sú palivom pre ohnivé energie kuchyne. Príliš veľa jasnej červenej ešte viac podporuje ohnivé energie a keďže základom feng shui je rovnováha energií, znamenalo by to prevahu ohňa. A keď je v miestnosti príliš veľa ohnivej energie, prináša to zdravotné problémy, nepokoj, agresiu, nešťastie v rodine. Taktiež tmavá modrá a čierna, ktoré sú farbami vody, sa do kuchyne nehodia, pretože potláčajú energiu ohňa.
V kuchyni taktiež nie je vhodné vystaviť nože a nožnice. Rezná energia týchto nástrojov vytvára konflikty a problémy, riešením je uschovať ich v zásuvkách.
Čerstvé ovocie, zelenina, živé rastliny alebo váza s čerstvými kvetmi,... to všetko sú podľa feng shui energeticky podporujúce prvky vytvárajúce živú a zdravú energiu.
Svetlo v kuchyni zohráva dôležitú funkciu. Vytvára potrebné jangové energie. Vhodnejšie je prirodzené denné svetlo s dostatočne veľkým oknom ako umelé. Ak je jedáleň súčasťou kuchyne, je dobré odlíšiť intenzitu svetla. V jedálni by malo byť svetlo jinové, tlmenejšie a príjemnejšie. Naopak, pri šporáku a pracovnej časti môže byť svetlo silnejšie, jasnejšie, čiže jangové. Avšak nič tak dobre nenahradí denné svetlo s veľkým oknom a krásnym výhľadom napríklad do záhrady. Energie z exteriéru najlepšie podporujú prúdenie vnútornej chi v dome.
Výber podlahy v kuchyni je dobré podriadiť umiestneniu kuchyne v dome podľa svetových strán. Na sever, východ, juhovýchod a juh sa hodí drevo a na juhozápad, západ, severozápad a severovýchod dlažba a kameň. Opäť modrá a čierna sú elementy vody, ktorá v kuchyni vytvára nestabilné energie, preto patria medzi nevhodné farby. Riešením však môže byť väčší zemitý koberec. Je tiež dôležité mať na pamäti, že dlažba do kuchyne by nemala byť príliš lesklá, pretože to môže mať rušivý vplyv na ľudí.
Kuchyňa by mala mať živý zdroj energie chi. Skontrolujte či v kuchyni nemáte mŕtvu energiu v podobe suchých kvetov, neporiadku, plného popolníka či odpadkového koša bez príklopu. Každá špina, neporiadok vytvára stagnujúcu energiu, ktorá sa neskôr odráža na vašom zdraví a prosperite. Ak je vaše jedlo málo energeticky prínosné, vaša schopnosť pracovať a zarábať je potláčaná, tým pádom vaša prosperita a šťastie sú obmedzené.
Šporák predstavuje vo feng shui vaše bohatstvo, preto živý oheň je vhodnejší a priaznivejší ako elektrické platne. Priestor okolo šporáku by mal byť dobre osvetlený a vzdušný, čím zredukujete možné vytvorenie škodlivej energie.
Umiestnenie šporáku by malo byť v kontrolnej pozícii. Pri varení by ste mali vidieť na dvere, prípadne vstup do kuchyne a za sebou by ste mali mať plnú stenu. Ideálne je vytvorenie ostrova v kuchyni aj so šporákom, čím si získate kontakt s rodinou a budete súčasťou diania. Ak sa už váš šporák nachádza pri stene a vy ste chrbtom k dverám, riešením sú kovové lesklé prvky pri šporáku slúžiace ako zrkadlo na odrazenie energie. Taktiež šporák pod oknom nemá stabilnú pozíciu, energie nie sú dostatočne vyvážené. Poloha šporáku tesne medzi chladničkou a umývadlom znamená emočné problémy, smútok a slzy. Ďalšou nevhodnou pozíciou šporáku je priamo oproti hlavným dverám, WC a spálni, čím sa stráca a uniká potrebná kuchynská chi.
Svoj šporák využívajte tak často ako sa dá. Maximalizuje a podporuje to vaše zdravie, bohatstvo a životné šťastie.
Kuchyňa je miesto, kde sa často stretnú dva prvky voda – oheň a vytvoria konfliktné energie. Šporák a všetky tepelné spotrebiče ako kávovar, rýchlovarná kanvica predstavujú oheň, umývačka riadu, umývadlo a chladnička sú vodné prvky. Ak je voda a oheň príliš blízko, riešením je prvok dreva v podobe zelenej rastlinky alebo drevenej aplikácie. Pri plánovaní novej kuchyne je dobré vodu od ohňa oddeliť a umiestniť ich do bezpečnej vzdialenosti. Predídete možným problémom a vytvoríte zdravé a kvalitné prúdenie energie v kuchyni.
Martina Timková, Feng Shui Harmony
www.fengshuiharmony.sk
Spoločnosť Feng Shui Harmony sa zaoberá zdravým bývaním podľa princípov starého čínskeho umenia feng shui. Pri svojich analýzach pracovných i osobných priestorov využíva mnohé školy a metódy feng shui s cieľom vytvoriť energeticky vyvážené a príjemné prostredie podporujúce vaše šťastie, zdravie a úspech. Okrem poradenstva sa Feng Shui Harmony zaoberá predajom čínskych feng shui symbolov a ošetrení vo svojom e-shope a ponúka internetové kurzy tohto krásneho učenia.
Foto: Poggenpohl