V podstate nič nové, však krb bolo asi to prvé, čo v kuchyni od jej vzniku bolo. Krb tak kráča spoločne s kuchyňou od čiernej, tak sa totiž prvé kuchyne volali, až po bielu, ktorá je v súčasnosti najmodernejšou farbou. Pôvodnú funkciu krbu v kuchyni nahradili sporáky, a tak krbu zostala len estetická a vykurovacia funkcia.
Čo sa týka dispozičných funkcií, môže krb rozdeľovať alebo spájať kuchynskú a jedálenskú časť, prípadne obývacie miestnosti.
Materiálová a farebná povrchová úprava krbu je často v zhode buď s kuchynskou linkou, prípadne s významným materiálovým prvkom v interiéri, čo najlepšie prezentujú fotografie.
Jediný konflikt, ktorý dnes krb v kuchyni má, je konflikt s kuchynským digestorom. Prevádzka krbu bez externého prívodu vzduchu a bez dokonalého utesnenia dvierok, spoločne s kuchynským digestorom môže byť veľmi nebezpečná, o čom hovorí aj prípad z Čiech, ktorý skončil so smrteľnými následkami.
Preto je veľmi dôležité brať tento faktor pri stavbe a prevádzke krbu vážne, a to nielen vhodným výberom krbovej vložky a jej odbornej montáže, ale aj prípadnou elektronickou ochranou, ktorá je súčasťou krbu a ktorá pri zaznamenaní podtlaku automaticky vypína kuchynský digestor.
Ak krb oddeľuje kuchynskú časť od jedálenskej, obvykle sú stoličky príliš blízko na to, aby pri prevádzke krbu na nich niekto obsedel. Vtedy je nutné inštalovať dvojité presklenie na krbovú vložku. Táto úprava zníži teplotu skla na príjemných 70 °C, takže vaši hostia budú mať skôr pocit príjemného relaxu, ako podozrenie, že by už mali „pomaly ísť“.
V každom prípade krb v kuchyni nielen odporúčame, ale ak je to možné, otvorte ho do všetkých možných strán. Tento oheň nech je zároveň tvorca lásky, porozumenia a skutočného domova.
Text: Ľuboš Píš
Design a Foto: Ľuboš Píš