A bolo svetlo!

Kuchyňa už odpradávna spájala ľudí. Kedysi okolo veľkého spoločného ohniska, nad ktorým visel kotlík. Dnes okolo ostrovčeka s indukčnou platňou, nad ktorou tróni majestátny digestor. Kuchyňa sa stáročiami menila a prispôsobovala potrebám ľudí a pokroku. V dnešnej dobe si dokážeme urobiť kuchyňu prakticky všade, ale nie všade sú rovnaké svetelné podmienky.

Samozrejme, tak ako v každej inej miestnosti, aj pre kuchyňu je najlepšie prirodzené svetlo, ale aj to potrebuje v istých momentoch trochu pomôcť. A čo kuchyne, ktoré nemajú veľké okná alebo sú otočené tak, že majú svetla minimum? Ako správne osvetliť kuchyňu tak, aby ste nemali zbytočné tmavé kúty? Poradíme vám v nasledujúcom článku, veď vybrať správne typy svietidiel do kuchyne je hotové umenie.

Foto: Ikea

Osvetlenie v kuchyni by sa malo prispôsobiť rôznym funkciám, ktoré dnešné kuchyne majú. Večer si každý radšej vychutná jedlo v mäkkom, jemnom svetle, veď je už čas chystať sa do postele. Výraznou chybou je pokúšať sa osvetliť kuchyňu jedným centrálnym svetlom. Nech sa budete snažiť akokoľvek, vždy sa nájde neosvetlený kút. Preto je lepšie svetelné zdroje kombinovať a vrstviť. Nezabudnite na úspornosť. Pri takom množstve svetiel je dobré zamerať pozornosť na energeticky úsporné žiarovky.

Foto: Ikea

Základné osvetlenie

Základné osvetlenie bude hlavným zdrojom svetla, či už namiesto prirodzeného svetla alebo na jeho doplnenie. Úlohou je osvetliť celý priestor kuchyne a vytvoriť konzistentnú vrstvu osvetlenia aby sme sa v nej mohli bez problémov pohybovať. Spravidla vychádza zo stropu. Môžete si vybrať zapustené, závesné či koľajnicové alebo ich kombináciu. Pri použití zapusteného osvetlenia si vždy skontrolujte odporúčané rozostupy s výškou stropu a výkonom použitej jednotky. Pri koľajnicových svetlách máte možnosť natočiť jednotlivé svetlá tam, kam potrebujete. Výber je naozaj veľký a ceny rôzne. Pri výbere si dajte skutočne záležať. Toto svetlo bude udávať celkovú atmosféru danému priestoru.

Foto: Nedgis

Osvetlenie úloh

Ako sme už písali, základné osvetlenie je určené na pohyb v kuchyni, často sa však nájdu miesta, ktoré potrebujú viac svetla. Hovoríme o pracovnom osvetlení. Toto osvetlenie je zamerané na konkrétne miesta v kuchyni, kde vykonávame najčastejšie činnosti ako umývanie, krájanie, varenie. Vďaka správne umiestneným svetlám môžete bezpečne pripravovať jedlá alebo čítať recepty. Najefektívnejším takýmto osvetlením sú najmä svetlá pod linkou, ktoré zabezpečia svetlo presne tam, kde ho potrebujete a zabezpečia tak stály prísun svetla bez tieňov pre vašu prácu. Patria sem tiež svetlá nad ostrovy, kde sa dajú využiť aj závesné alebo koľajnicové svetlá, nad sporák, kde treba počítať so svetlom z digestora, ale aj osvetlenie vnútra skriniek či zásuviek.

Doplnkové náladové svetlo

Sem patria väčšinou dekoračné svetlá, ktoré nám vytvárajú napríklad romantickú, intímnu atmosféru pri večeri. Môžete využiť závesné svetlo nad jedálenský stôl alebo nad ostrovček, ak je jeho súčasťou barový pult. Zaujímavým doplnkom je aj svetlo na stenu. Tiež je dôležité, či je kuchyňa spojená s jedálňou, alebo sú to samostatné miestnosti. V prípade, že ide o samostatnú jedáleň, môžete zvoliť menšie a ozdobnejšie svetlá. Veď atmosféra v jedálni má byť iná ako v kuchyni, kde pracujete. V prípade, že máte jeden otvorený priestor, môžete v jedálenskej časti použiť aj väčšie svetlá, ktoré prispôsobíte veľkosti stola, vymedzíte tak jedálenský priestor. Skvelým doplnkom sú podsvietenia políc alebo otvorených skriniek, kde chcete na niečo upriamiť pozornosť.

Foto: Nedgis

Posledná vec, ktorú určite oceníte, je samostatné ovládanie pre každý druh svietidla. Ak budete všetky svetlá ovládať jedným vypínačom, nikdy nevyužijete ich potenciál naplno. Zvážte si výber teploty svetla. Toto by za vás mohli vyriešiť svietidlá, na ktorých sa dá nastaviť farba a intenzita osvetlenia. Do kuchyne, nad pracovné plochy, sa určite hodí studené biele svetlo, ktoré sa vyrovná dennému. V jedálni alebo pri barovom pulte je vhodnejšie zvoliť teplé svetlo.

 

Text: Redakcia