Slovenské víno so srdcom južnej Moravy

Víno je medzi nápojmi najušľachtilejšie, medzi liekmi najchutnejšie a medzi pokrmami najpríjemnejšie!

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty-o-vine/

Človek by neveril, akými zvláštnymi cestičkami ho osud privedie k práci, ktorá mu je súdená. To je aj prípad pána Jaroslava Knápka, ktorého síce život priviedol na Slovensko, ale jeho vinárske korene a túžba po vlastnom víne ho opäť spojili s domovom a prácou, ktorú miluje. V tomto rozhovore sa dozviete nie len o zaujímavom príbehu vinára, rodáka z južnej Moravy, ale aj o tom, čím je jeho víno výnimočné.

Jaroslav Knápek

Vieme, že pochádzate z južnej Moravy, z rodiny vinárov, ale presťahovali ste sa na Slovensko. Ovplyvnil váš pôvod vaše rozhodnutie založiť vinárstvo na Slovensku?

Áno, ako ste spomenuli, narodil som sa takmer vo vinohrade v obci Vrbice v okrese Břeclav. V rámci Povinnej vojenskej služby som bol ako muzikant prevelený na Slovensko do Banskej Bystrice k Posádkovej hudbe. Stále som sníval o vinohrade, lenže vo Zvolene neboli vhodné podmienky na jeho založenie. Popri stavbe rodinného domu som si chcel preniesť trochu rodnej dediny na Slovensko, tak som si vybudoval pivnicu v štýle vrbických sklepov. Spočiatku som vozil víno z Moravy. Po nežnej revolúcii som prišiel o prácu, ale bolo treba živiť rodinu, tak som začal nakupovať hrozno a vyrábať víno. V roku 2000 som dostal ponuku na odkúpenie vinohradov v obci Rykynčice po bývalom JRD a od januára 2001 som začal naplno žiť svoj sen.

Čo charakterizuje vaše vinárstvo a víno? Na akých princípoch ste ho postavili?

Naše vinárstvo má rodinný charakter. Svojím objemom výroby sa radíme skôr k menším vinárstvam. Celá produkcia vína je výlučne zo suroviny vypestovanej v našom vinohrade, pričom časť hrozna aj predávame. Zameriavame sa na výrobu kvalitných sviežich vín s vyrovnanou vôňou a ovocnou chuťou, ktoré je určené pre široké spektrum zákazníkov. Zameriavame sa skôr na odberateľov, ktorých naše víno osloví.

Čím sú výnimočné vinohrady v Krupinskej planine?

Vždy, keď príde niekto nový do nášho vinárstva, ako prvé hľadá, kde sú vinohrady. Keďže Rykynčice ležia v mrazovej kotline, tak už starí ľudia vedeli, že vinohrady treba sadiť na kopci. Pre zaujímavosť - dedina má cca 160 m.n.m. a vinohrady sú vo výške cca 300 m.n.m. Rozprestierajú sa na náhornej vrchovine Krupinskej planiny. Táto poloha zaručuje dostatok slnečného svitu po celý deň a taktiež dostatočný pohyb vzduchu, čo znižuje riziko tvorby hubovitých chorôb. Podložie vinohradu tvoria sopečné tufy z okrajovej časti sopky Sitno, čo vytvára peknú mineralitu vín.

Aké odrody viniča sú typické pre vaše vinárstvo? Máte aj nejaké pôvodné odrody?

Odrodovú skladbu vinohradu sme zdedili po bývalom JRD. Vinohrady boli vysádzané koncom 70-tych a začiatkom 80-tych rokov a odrodovú skladbu sme nemenili. Zisťovali sme aj pôvod sadeníc a dozvedeli sme sa, že sadenice na výsadbu dodával Ing. Ondrej Korpás, CSc., slovenský šľachtiteľ. Keď sme sa ho pýtali, čo nám vtedy do vinohradu poslali,  odpovedal: „To, čo zvýšilo.“ Vďaka tomu sú vo vinohrade vysadené zmesi viacerých klonov v jednotlivých odrodách, čo spôsobuje plnosť jednotlivých vín. Napríklad v Tramíne červenom sa dajú rozoznať minimálne dva klony. Dozvedeli sme sa, že v Rizlingu vlašskom je až päť klonov. Veľmi zaujímavá pre našu oblasť je Feteaska regala (Pesecká leánka), ktorej sa u nás mimoriadne darí. Za zmienku stojí aj Rulandské šedé so svojou nezameniteľnou chuťou a vôňou či zaznávaný Müller Thurgau, alebo aromatický Muškát Moravský. Z červených odrôd môžem spomenúť nádhernú Frankovku modrú či Cabernet sauvignon, ktorý bol prinesený z Bulharska, alebo Svätovavrinecké so svojou višňovo-slivkovou arómou.

www.vinojek.sk

Foto: Vinojek