Po stopách inovácií

Bývanie zajtrajška – kombinácia funkcií, etiky a udržateľných prístupov

Zatiaľ čo väčšina z nás bola dva roky zatvorená doma a musela sa vysporiadať s touto ťažkou situáciou, druhá stránka rovnakej situácie pomohla urýchliť vývoj dizajnu a vybavenia našich domovov.

V skutočnosti tieto obmedzenia pomohli rozšíriť a zosilniť kreatívne schopnosti značiek a ich dizajnérov k jedinému cieľu: vytvoriť z dostupného priestoru pohodlnejší, príjemnejší a funkčnejší. Nech už hovoríme o interiéri či exteriéri, malom alebo veľkom priestore, výsledkom je široká škála dizajnových riešení od multifunkčného nábytku až po návrat a znovuobjavovanie  klasického  štýlu. Od hľadania inšpirácie v čistote a ľahkosti tvarov k remeselnej zručnosti a technike.

Rozmanitosť foriem sa zdá byť nekonečná, dopĺňajú ich pestré palety farieb, hoci zvodná sila prírodných, jemných nuáns je prítomná všade. Materiály sú opäť o niečo šetrnejšie k životnému prostrediu, či už je to recyklované drevo, recyklované plasty alebo nové zlúčeniny. Nábytok budúcnosti má byť príjemný nielen pre oko, musí byť aj prakticky využiteľný.

V rámci veľtrhu Salone del Mobile v Miláne sa tento rok uskutočnila sprievodná akcia EuroCucina, ktorá sa opakuje každé dva roky. Po pandemických rokoch plných obmedzení sa opäť otvorili brány aj kuchynskému dizajnu. Dvadsiaty tretí ročník tohto podujatia sa niesol v znamení otvorených priestorov, pozvánok na stretnutia a zdieľania nielen samotného priestoru, ale aj všetkých aktivít, ktoré sa v ňom odohrávajú. Úlohou dizajnu sa stáva vytvárať priestory hybridné a multifunkčné, aby vyjadrovali bývanie súčasnosti a zahŕňali nové rutiny, ktoré sa vytvárali v posledných rokoch a posilňujú zmysel pre komunitu a spolupatričnosť. Kuchyne teda vidieť ako miesta, ktoré upevňujú tradície a zároveň sú otvorené novým hodnotám a životným štýlom.

Za živé centrum kuchyne sú stále považované kuchynské ostrovy. Viac sa však dostáva do pozornosti nové vybavenie ako vinotéky, domáce  skleníky či moderné domáce práčovne. Policové, nástenné alebo voľne stojace moduly, elegantné a všestranné, slúžia nielen na integráciu, ale aj na rozlíšenie jednotlivých oblastí. Vracajú sa tiež uzatváracie a priechodné kuchyne, ktoré diskrétne skryjú elektrické spotrebiče, špajze či drezy, modifikované novými funkciami a kreatívnymi nápadmi.  Prichádza tiež množstvo zaujímavých riešení a príslušenstva pre vonkajšie priestory.  Spájajú všestrannosť, praktickosť, kvalitu materiálov a výkon. Farebným spektrom vonkajších kuchýň sa nesie mix tlmených tónov, ktorý pripomína najčastejšie používané koreniny ako rozmarín, šafran, šalvia, bazalka či levanduľa.

Oasi – Aran Cucine

Kuchyňa Oasi navrhnutá Stefanom Boeri pre Aran Cucine predstavuje puto medzi človekom a prírodou. Stefano využil pri jej vytvorení jednu z hlavných vlastností samotného prostredia „vertikálnosť“. Oasi sa tak stala jednostennou kuchyňou, ktorá si vďaka prírodnému prvku zachovala svoju jedinečnosť. Rovnako ako jej ostrovčeková verzia ukrýva v sebe hlavné fázy ako skladovanie, prípravu, spotrebu a recykláciu, čím vyjadruje dôležitý kolobeh života.

Nová Oasi je vďaka svojim kompaktným rozmerom vhodná aj do malých obytných priestorov. Dvere sú vyrobené z fosílneho alebo oxidovaného dreva. Vďaka dobre organizovanému vnútornému priestoru a veľkým policovým systémom pre špajzu  a spotrebiče uľahčuje každodenné činnosti. Kľúčovou úlohou v oblasti udržateľnosti je možnosť pestovania stromov, okrasných či aromatických rastlín aj vďaka nepriamemu slnečnému žiareniu. Zeleň zároveň pomáha vytvárať príjemnú vnútornú mikroklímu.

Sign – Ernestomeda

Pri príležitosti podujatia EuroCucina 2022 predstavila spoločnosť Ernestomeda svoj nový model kuchyne Sign, ktorý navrhol architekt a umelecký riaditeľ spoločnosti Giuseppe Bavuso. Sign je jeden z najlepšie vybavených projektov, aké kedy značka vyrobila. Ponúka nezvyčajný, revolučný spôsob organizácie priestoru v kuchyni, ktorý sa otvára a spája s ostatnými časťami interiéru a stáva sa tak skutočným rozšírením obývačky. Kuchyňa Sign zahŕňa okrem špičkových estetických aspektov aj tie technologické.

Reoxide systém

V posledných rokoch sme sa naučili, aké dôležité je žiť v domácom prostredí, ktoré je čo najzdravšie: pohodlie kuchynského prostredia sa meria aj podľa kvality vzduchu, ktorý vo vnútri dýchate. Baktérie, huby, plesne a pachy, ktoré sa často tvoria v dôsledku prítomnosti organického odpadu, sú nielen nepríjemné, ale môžu byť aj škodlivé. Na ich efektívnu elimináciu spoločnosť Ernestomeda navrhla systém Reoxide System, systém na dezinfekciu a čistenie vzduchu v interiéri, ktorý vďaka použitiu technológie PCO (fotokatalytická oxidácia) dokáže urobiť smetnú nádobu zdravšou a bez zápachu.

Pracovná doska z MDI Induction od Inalco

Nová pracovná doska prezentovaná spoločnosťou nie je orientovaná len na maximálnu funkčnosť, ale chce uspokojiť zmysly hmatu a zraku vďaka unikátnemu materiálovému zloženiu. Varná doska sa vyznačuje použitím MDI Induction od Inalco, exkluzívneho keramického materiálu, ktorý bol navrhnutý tak, aby vyhovoval všetkým potrebám, aby bolo možné použiť jej povrch na krájanie, miesenie a varenie bez zanechania nežiaducich známok. Varná doska sa môže pochváliť inovatívnym systémom s indukčnou varnou doskou, ktorá je neviditeľná a vytvára chromatickú a materiálovú kontinuitu, ktorá dodáva kuchynskému prostrediu eleganciu a výraznú silu.

Posuvný polostrov Move-on Plus

Funkčnosť v kuchynskom prostredí je základom každého projektu Ernestomeda: každý prvok je navrhnutý tak, aby bol praktický a umožňoval maximálny komfort v prevádzkovej oblasti.

Move-on Plus je polostrov charakterizovaný praktickou posuvnou hornou časťou, ktorá je dostupná aj ako Snack top, ktorá odhaľuje pod ňou vybavenú priehradku na náradie.

Back System

Rovnako ako ostatné modely Ernestomeda, aj kuchyňa Sign môže byť vybavená dodatočným úložným priestorom tzv. Back System. Tento nový systém ponúka vytvorenie nového skladovacieho priestoru, susediaceho s kuchyňou. Vojsť sa dá do neho cez Inside Passage, systém dvier, ktoré sa otáčajú a zasúvajú po bokoch. Nový priestor je možné využiť podľa potreby ako špajzu, vínnu pivnicu či práčovňu.

DADA

V roku 2004 navrhol Dante Bonuccelli vstavanú kuchyňu „pre všetky priestory“. Na veľtrhu EuroCucina bola predstavená jej reinterpretácia z dielne kanadských dizajnérov Glenna Pushelberga a Georgea Yabu. Konceptom návrhu Tivali 2.0, bolo mať kuchyňu v lineárnom priestore medzi 2,4 a 3 metrami ukrytú za oponu vo forme skladacích dverí.

Miesto klasických horných skriniek má kuchyňa nekonvenčne navrhnutú sadu otvorených políc a veľké spodné výsuvné boxy. LED systém je navrhnutý tak, aby zaručil dokonalú praktickosť a zároveň vizuálny efekt.

Svoj pôvodný návrh prepracoval a vylepšil aj samotný Dante Bonuccelli a na EuroCucine predstavil svoju verziu Tivali 2.0.   

 

Fascinácia monolitmi, inšpirovala Vincenta van Duysena, aby tento koncept aplikoval na svoj najnovší výtvor, kuchyňu Intersection. Hlavnú úlohu v ňom zohráva prírodný kameň, ktorý sa vďaka inovatívnym technológiám dostáva nielen na miesto pracovnej dosky a zásteny, ale aj na bočné steny a dvierka kuchyne, čím vytvárajú monolitický efekt.

Marchi Cucine

Spoločnosť Marchi Cucine uviedla v roku 2022 na trh novú kolekciu kuchýň pod názvom Philosophy. Kolekcia dokonale vyjadruje filozofiu spoločnosti vo všetkých jej aspektoch. Nové modely predstavujú prirodzený vývoj zameraný na kvalitu materiálov, prísne talianske remeselné spracovanie a štúdium detailov.

Essenza

Essenza je kuchyňa vo vidieckom štýle s francúzskou príchuťou. Keramická doska obklopená oceľovým profilom v centrálnej varnej časti evokuje vidiecku príchuť, ostrovček v medovo sfarbenom dreve pripomína pulty obchodov z minulosti. Centrálna časť je z obidvoch strán lemovaná dverami, za ktorými sa ukrýva špajza a kuchynské spotrebiče.

Convivium

Convivium je slovo s mnohými významami, najdôležitejším však je stretnutie. Stretnutie materiálov a štýlov. Kuchyňa Convivium je optimálne stretnutie funkčnosti a estetiky v dokonalej rovnováhe. Prvý pohľad nepochybne upúta ostrovček, ktorý je dialógom klasického a súčasného štýlu. Kombinácia materiálov medovo sfarbeného dreva s kameňom Nero Marquinia z neho robia umelecké dielo.

Officine Gullo

Príprava jedla neznamená pre každého práve najpríjemnejšie strávený čas. Častokrát je to len povinnosť, ktorú chceme mať čo najskôr z krku. Úplne iné je varenie pod holým nebom, kde si môžeme okrem špecialít na grile vychutnávať čerstvý vzduch. Fenomén varenia vonku prináša radosť aj tým, ktorí sa bežne vareniu radšej vyhýbajú. To núti výrobcov kuchýň prichádzať s novými materiálmi a vybavením vhodným pre exteriér.

Niektorí výrobcovia zašli tak ďaleko, že ponúkajú vonkajšie kuchyne s výbavou a komfortom tých interiérových. Jedným z takých výrobcov je Officine Gullo.

Prostredníctvom série kombinovateľných nezávislých prvkov ponúka kuchyňa nekonečné možnosti skladby nábytku, ale aj outdoorových spotrebičov.

Abimis

Niektoré z vonkajších kuchýň sme mali možnosť vidieť aj na veľtrhu EuroCucine. Napríklad spoločnosť Abimis predstavila hneď 3 varianty, pri ktorých uvádza, že môžu byť inštalované v akomkoľvek prostredí, dokonca pri mori alebo bazéne. Spoločnosť používa na ich výrobu nehrdzavejúcu oceľ s prídavkom molybdénu, vďaka ktorému je táto zliatina vhodná aj do prostredia bohatého na soľ a chlór. Oceľ však môže byť kombinovaná aj s inými materiálmi, prírodnými či syntetickými, pričom sú vždy upravené tak, aby bola zaručená ich odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Text: Redakcia

Foto: Archív firiem