Nie je potrebné vzdať sa svojho vytúženého stola len preto, že sa nedodáva aj so stoličkami. Stôl a stoličky nemusia patriť k jednej kolekcii. Dôležité je aby zodpovedali veľkosti a vzájomne sa pekne dopĺňali.
V minulom čísle magazínu Top kuchyňa sme si posvietili bližšie na výber stola a okrajovo sme si spomenuli aj tému stoličiek. Keďže je táto téma dôležitá, budeme sa jej venovať trochu podrobnejšie.
Najlepšie je začať tým, že zmeriate veľkosť a tvar stola a vašej jedálne. To vám umožní zistiť, koľko stoličiek môžete do daného priestoru dať. Zmerajte nielen dĺžku a šírku, ale aj výšku stola, v prípade bočnej lišty, zmerajte výšku k lište a tiež hrúbku dosky. Najbežnejšia výška stola je 76 cm, zatiaľ čo výška stoličky po sedadlo je zvyčajne 46 cm. Vzdialenosť medzi týmito dvoma bodmi je 30 cm, čo by malo zabezpečiť dostatočný priestor. Pozor však na už spomínanú hrúbku dosky či ozdobné bočné lišty, ktoré ho vedia nepríjemne zmenšiť.
Ak si chcete byť istý, vezmite meter a navštívte predajňu. Nájdite stôl, ktorý zodpovedá vašim rozmerom, vyskúšajte ku nemu rôzne stoličky a venujte pozornosť pohodliu. Vyhovuje vám skôr tvrdá či čalúnená stolička, s opierkami na ruky, či bez?
Dôležitým ukazovateľom je tiež šírka a hĺbka vašich stoličiek. Musíte zistiť, či sa skutočne zmestia k stolu aj keď budú na nich sedieť vaši hostia. Ak sa stoličky dotýkajú, nebudú mať dosť priestoru a nemôžu sa tak cítiť pohodlne. Neustálym šúchaním a obíjaním môžete navyše poškodiť stôl aj stoličky. Nechávajte preto medzi stoličkami aspoň 15 cm. Stoličky, ktoré umiestnite po obvode jedálenského stola, by sa mali zasunúť pod stôl bez toho, aby narazili do nôh či podstavca stola.
Ak si vyberiete jedálenské stoličky s podrúčkami pri akomkoľvek type stola, dbajte na to, aby vrchné časti podrúčok nešúchali alebo nenarážali do spodnej časti stola. Okrem poškodenia, ktoré utrpia podrúčky stoličky, hostia nebudú schopní sedieť pri stole dostatočne blízko, aby sa pohodlne najedli.
Z estetického hľadiska je tu ešte jeden faktor, ktorý je fajn zohľadniť. Tým je rozdiel medzi výškou stola a výškou operadla stoličky. Vyberajte si stoličky, ktorých operadlá sú vyššie ako horná časť stola. Stoličky tak nebudú vyzerať utopené.
Jedálenské stoličky sa vyrábajú z rôznych materiálov, takže môže byť zložité vybrať si tie správne. Preto si vyhraďte dostatok času na skúšanie a premyslenie. Najbežnejšími materiálmi sú drevo, kov, látka a ich kombinácie. Často však môžeme vídať aj kombinácie kov a akrylát. Budete potrebovať odpoveď na pár základných otázok, ktoré vám tiež pri výbere môžu pomôcť. Ako často budete používať stoličky a akú veľkú záťaž pre ne chystáte? V prípade, že máte doma malé deti alebo časté návštevy, dajte prednosť materiálom s jednoduchou údržbou pred bohatým čalúnením. Ako dlho na stoličke budete sedieť? Ak bude jedáleň tiež priestorom pre dlhšie rozhovory s priateľmi či rodinou, určite chcete sedieť pohodlne, vtedy sa poohliadnite po stoličke s čalúneným sedadlom, vysokým operadlom prípadne lakťovými opierkami. Aký je váš rozpočet? Toto je jeden z najrozhodujúcejších faktorov pri výbere. Je dobré mať vopred určený rozpočet, koľko môžete minúť a držať sa ho.
Drevené stoličky sú ideálne do interiérov v tradičnom vzhľade, krásne ukážu s ďalším dreveným nábytkom. Drevo pôsobí teplo a útulne. Kúpiť ich môžete s podrúčkami alebo bez, s čalúnenými sedadlami a operadlami. Je len na vás, aký variant zvolíte. Dávajte si však pozor na rôzne typy dreva. Ak máte drevenú podlahu, drevený nábytok či doplnky, musíte zvážiť, ako budú jednotlivé odtiene spolupracovať.
V prípade, že hľadáte niečo čo dokáže zmodernizovať priestor, poobzerajte sa po kovových stoličkách, prípadne v kombinácii s už spomínaným akrylátom. Pôsobia nielen moderným ale aj vzdušným dojmom, ale tie celokovové tiež tvrdo a studeno. Sú však veľmi nenáročné na údržbu.
Celočalúnené stoličky poskytnú pohodlné sedenie na niekoľko hodín. Vďaka detailom, ktoré tieto stoličky môžu mať, poskytnú vašej jedálni honosnejší vzhľad (všité gombíky, čalúnené podrúčky a pod.) Jednoduchším čalúnením dosiahnete naopak ležérnejší vzhľad. V každom prípade získate stoličky, ktoré priam pozývajú sadnúť si.
Stoličky sa vyrábajú v rôznych štýloch. Čokoľvek moderné bude obsahovať čisté línie, minimálne čalúnenie a paletu farieb, priemyselný štýl zahŕňa najmä veľa kovu a rustikálny zase teplé farby. Je úplne v poriadku, ak sa vám páči viacero štýlov, vyberajte však opatrne aby vaša jedáleň nepôsobila chaoticky.
Text: Redakcia
Foto: Archív firiem