Dizajn interiérového nábytku sa každý rok mení. Niekedy sú prichádzajúce trendy zlomovejšie, inokedy jemnejšie. Čo teda čakať v roku 2025? Prídu výrazné zmeny?
Tendencie, ktorými sa nábytkárstvo uberá, najlepšie vidieť v návrhoch interiérových dizajnérov a architektov. V poslednom období sú hlavnými atribútmi pri zariaďovaní domácností útulnosť, hrejivosť a personalizovaný nábytok alebo doplnky. Tie zvyčajne vyjadrujú osobnosť a výnimočnosť majiteľov objektu, prípadne ľudí, ktorí v ňom bývajú.
„Množstvo interiérových projektov a návrhov, ktoré nám prechádzajú výrobou, napovedá, že tento trend bude pokračovať,“ hovorí Michal Vejo, ktorý je výkonným riaditeľom tradičnej nábytkárskej značky VEJO z Liptova. „Vnímame však aj isté posuny najmä v odvážnejších farbách, retro dizajne a prírodných materiáloch,“ dodáva.
Už nielen lamelové steny sú in. V roku 2025 zostanú atraktívnym prvkom domácností - či už na múroch, alebo na stropoch - no čoraz viac sa lamely používajú aj pri výrobe nábytku. „Tiež rastie záujem o vyrezávané nábytkové komponenty a o vrúbkované časti nábytku, ktoré interiér opticky obohacujú a dramatizujú,“ vysvetľuje šéf značky VEJO.
V podstate ide o prírodné materiály, akými sú drevo, kameň, koža alebo keramika. Ich využite v interiéroch z roka na rok rastie. Napríklad v čalúnnictve sa do popredia derie kaktusová koža, ktorá je svojou štruktúrou takmer na nerozoznanie od zvieracej. Obľúbenými začínajú byť prírodné dyhy, korok a niektoré exotické dreviny.
„V Európe, ale aj v Ázii a Severnej Amerike pozorujeme výrobu niektorých nábytkových prvkov z bioplastov, ktoré sú zmesou glycerínu, škrobu a nejakej ďalšej prírodnej hmoty,“ hovorí Michal Vejo. „Dominantným konštrukčným prvkom však zostávajú kvalitné drevotrieskové dosky. Ak hodláte zariadiť svoju domácnosť v súlade so zelenou filozofiou, hľadajte firmy, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, používajú certifikované materiály a vyhýbajú sa škodlivým chemikáliám,“ odporúča.
Obľúbené minimalistické a hranaté línie, ktoré dominovali v interiérovom nábytkárstve ostatných 5-6 rokov, sú postupne vytláčané oblými krivkami. Tie na človeka pôsobia pohodlnejšie, ladnejšie. Taktiež dokážu plynule spájať jednotlivé nábytkové prvky a dekorácie v domácnosti.
„Tento trend naznačujú oblé stoly a stoly s mäkkými rohmi, zaoblené pohovky i stoličky vo vizualizáciách od interiérových dizajnérov,“ súhlasí Michal Vejo. Zasadené sú najmä do oddychových a relaxačných zón jednotlivých izieb.
Počas najbližšieho roka zostanú aj naďalej preferovanými niektoré dizajnérske prvky z 50. a 70. rokov minulého storočia, avšak doplnia ich ručne vyrobené alebo spracované detaily v kombinácii s modernými technológiami. Výsledkom sú nadčasové nábytkové zostavy a solitérne kusy. Architekti a dizajnéri čoraz častejšie hovoria o štýle „nového dedičstva“.
„Takýto nábytok typu vintage, obohatený o vyrezávané segmenty alebo časti z masívneho dreva v spojení s moderným komfortom, pôsobí naozaj nadčasovo,“ potvrdzuje Michal Vejo. Navyše vnáša do interiérov prírodné a naturálne prvky, čím im vtláča pečať originality i prirodzenosti.
Pri navrhovaní nábytku sa čoraz častejšie objavujú sýte odtiene a spojenia kontrastnejších dekorov. Či už prírodných, alebo farebných. Kombinácia svetlých motívov s tmavými prináša dramatickú atmosféru, ale zároveň priestoru dodáva energiu a oživenie. Fenoménom sa stáva používanie šperkových tónov, najmä zlata, a taktiež doplnkových kričiacich farieb ako magenta, kiwi alebo mandarínka.
Popri výrazných farbách si v zariadení domácností nájdu svoje miesto aj dekoratívne textúry. Keď sa tieto trendy citlivo a premyslene prepoja, interiér sa stane jedinečným, no zároveň útulným a príjemným mixom umenia a pohodlia.