Dnešné kuchyne neprinášajú len každodenné gastronomické zážitky. Vďaka dômyselnému dizajnu a rafinovanej práci so skutočným pôvabom servírujú riešenia, ktoré nasýtia každého pôžitkára.
Mnohí bytoví architekti i tí, ktorí svoje domáce kuchyne vyriešili sami, dosvedčia, že navrhnúť a zrealizovať kuchynské prostredie v modernom obydlí je dnes pomerne ľahkou, takmer zábavnou záležitosťou. Vďaka veľkému množstvu možných dizajnérskych nápadov či dostupných informácií si s tým dokáže poradiť každý. Architektonicko-dizajnérske stvárnenie kuchýň je dnes výsledkom viac ako sto rokov vývoja, overovania a zavrhovania trendov, premýšľania o výhodných dispozičných skladbách, hľadania najvhodnejších materiálových či technologických riešení a vylaďovania aj tých najmenších detailov. Vždy s jasným cieľom: zostaviť v byte praktické a maximálne funkčné prostredie na prípravu jedál. Po sto rokoch práce je výsledok naozaj dovedený do dokonalosti.
Evolúcia v dizajne kuchýň a ohromný progresívny vývoj, ktorý dnes zažívame vo všetkých oblastiach interiérovej architektúry, znamená v praxi ľahkú dostupnosť jej ideálneho zloženia. Či už si človek rieši kuchyňu svojpomocne, spoľahne sa na šikovných stolárov, siahne po instantných možnostiach v niektorom z nábytkových reťazcov, alebo vyhľadá odborníkov v kuchynskom štúdiu, vždy jednoducho dospeje k perfektným výsledkom. Samozrejme za predpokladu, že sa bude pridŕžať rokmi overených rád či praktických pravidiel, a že svoje predstavy podrobí kritickému zmýšľaniu postavenému na reálnych možnostiach. Najčastejšími chybami kuchynských zákazníkov nie sú nesprávne vyriešené funkčné vzťahy či nefungujúce články výsledného prostredia, ale zlyhanie pri vlastnej idealizácii v neadekvátnych predstavách – tí chudobnejší často šetria na nesprávnych miestach a tí bohatší to zas často preháňajú a investujú do zbytočností.
Z hľadiska technológií, materiálov aj funkčného usporiadania je receptúra účelných kuchýň pomerne jasná. Vývoj v jednotlivých spomenutých kategóriách spôsobil, že tie najlepšie riešenia sú v súčasnosti dostupné za veľmi priaznivé ceny, takže každý dokáže zinscenovať praktické prostredie podriadené účelnosti. Nezáleží na tom, či má k dispozícii len malinké zákutie v jednoizbovom byte, neveľkú samostatnú miestnosť, alebo celú sálu – jeho kuchyňa dokáže naplniť naozajstný ideál. Čo teda ženie súčasný kuchynský dizajn vpred napriek tomu, že jeho obsah i forma má už dávno stanovené jasné ingrediencie? Dizajnéri sa už nemusia zamýšľať nad tým, ako na seba nadväzujú jednotlivé úkony pri varení alebo čo je najvhodnejším materiálom na pracovnú dosku. Nad kuchyňou dnes premýšľajú skôr z nadhľadu. Kladú si otázky, akú úlohu zohráva táto miestnosť v prevádzke rodinného života a aké hodnoty môže svojim obyvateľom ponúknuť. Kuchyňa sa v ich očiach dávno etablovala ako skutočné srdce domova, miesto, kde sa pretínajú každodenné siločiary bývania a kam sa koncentruje „chuť života“.
Dizajnéri však stále vymýšľajú čosi nové a hľadajú, akú ďalšiu ingredienciu by k účelnosti, pôvabu či ergonomickej primeranosti ešte pridali. Posledných pár sezón svoje návrhy radi korenia zážitkami – snažia sa vytvárať takzvané zážitkové kuchyne, teda miesta, ktoré v človeku vyvolávajú pozitívne emócie. Nemajú na mysli nejaké výstredné dobrodružstvá, ale skôr fakt, že z každodenného varenia a následného stolovania dokážu urobiť ozajstný výnimočný zážitok. Pri tomto inscenovaní využívajú celé spektrum postupov: snažia sa, aby kuchyňa tvorila prirodzenú organickú súčasť života, aby pôsobila príjemne ako útulné obytné prostredie, nekládla prekážky pri plynulej gastronomickej sebarealizácii a podnecovala autentické pôžitky. Zážitková kuchyňa je plná skvelého dizajnu aj funkčných technických detailov a z hľadiska vzhľadu ju určujú nadčasové tvary (to aby odolala módnym trendom). Aké zážitky si do kuchyne prinesiete vy?
Pred tým, ako sa necháte inšpirovať naším výberom čerstvého kuchynského zariadenia, nezaškodí zopakovať si osvedčený recept, ako „upiecť“ lahodné kuchynské prostredie. Základ tvorí priestor, ktorý môže, ale nemusí byť ohraničený a oddelený od zvyšku bytu. Záleží na jeho celkovom dispozičnom riešení. V samotnej kuchynskej štruktúre treba vyriešiť tri hlavné funkčné zóny: skladovanie, prípravu a servírovanie. S tým súvisí zosúladenie kuchynských živlov – oheň, voda a mráz (teda sporák, drez a chladnička) by mali tvoriť tri vrcholy prevádzkového trojuholníka. Úložný manažment vychádza zo zlatého pravidla mať všetko potrebné poruke; na také účely najlepšie poslúžia zásuvky i všakovaké funkčné priečinky. Pracovný pult kuchynskej linky, rovnako ako jej nábytkovú časť, definuje „päť kuchynských pé“: priestrannosť, praktická stránka, premyslené vzťahy a nadväznosť, primeranosť, a konečne – pôvab. To posledné je výlučne vo vašich rukách, žiaden trend, ani nijaký interiérový štylista vám nesmie rozkazovať, čo sa vám páči a čo nie. Našťastie súčasný trh ponúka toľko štýlových riešení, že každý si nájde to, čo jeho vkusu a estetickému cíteniu vyhovuje najviac.
Text: Michal Lalinský